Według IMDB serial "Czarnobyl" emitowany przez stację HBO zasługuje na miano najlepszego serialu. Przypomnijmy, że portal IMDB to największa na świecie baza filmów, jest to więc wyjątkowe wyróżnienie. 

Użytkownicy największej na świecie bazy z filmami docenili produkcję HBO i już po trzech pierwszych odcinkach przyznali jej 9,6 punktów w skali od 1 do 10. Obecnie wynik ten utrzymuje się na poziomie 9,5 i wciąż daje pierwszą pozycję w rankingu wszystkich seriali.

IMDb nie jest jedynym tego typu portalem, który każe zwrócić uwagę na serial „Czarnobyl”. Rotten Tomatoes daje temu tytułowi 96 proc., a polski Filmweb 9,0. Trzeba zaznaczyć, że są to oceny przyznawane dopiero na podstawie trzech pierwszych odcinków i nie wiadomo, czy zostanie utrzymany po emisji kolejnych. Z drugiej jednak strony pokazuje to, że twórcy nie każą widzom czekać na najlepsze odcinki do ostatniej chwili i budują świetną atmosferę już od pierwszych minut serialu.

 

 

Emisja pierwszego epizodu tej miniserii miała miejsce 7 maja. W tym roku w kwietniu przypadała 33. rocznica wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W serialu HBO przedstawiono fabularną wersję tej katastrofy. W rolach głównych występują Jared Harris, Stellan Skarsgård oraz Emily Watson.

Jared Harris wciela się w Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgård gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.

Awaria reaktora w Czarnobylu

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej.

„Czarnobyl”, kiedy nowe odcinki?

W Stanach Zjednoczonych premiery kolejnych odcinków miniserialu "Czarnobyl" odbywają się w poniedziałki. W Polsce HBO emituje je dzień później, we wtorki. Czwarty odcinek serialu zostanie wyemitowany w Polsce 28 maja o 21:10. Tego samego dnia zostanie trafi też na HBO GO.

Źródło : https://www.wprost.pl 

Jeden z polskich filmów mających premierę w ostatnim czasie otrzymał wielkie wyróżnienie! Mowa tu o "Słodkim końcu dnia" w reżyserii Jacka Borcucha. Film 11 maja został pokazany podczas jednego z amerykańskich festiwali filmowych a mianowicie w kinie American Film Institute w Silver Spring pod Waszyngtonem w ramach Festiwalu JxJ - nowej imprezy kulturalnej w aglomeracji amerykańskiej stolicy. 

"Słodki koniec dnia": kadr z filmuFoto: Next Film
"Słodki koniec dnia": kadr z filmu 
Festiwal JxJ narodził się z połączenia dwóch festiwali: organizowanego przez ostatnie 29 lat Waszyngtońskiego Festiwalu Filmów Żydowskich (Washington Jewish Film Festiwal - WJFF) z Waszyngtońskim Żydowskim Festiwalem Muzycznym (Washington Jewish Music Festival). Stąd też znak mnożenia ("x") w nazwie nowego festiwalu. W tym roku JxJ został zorganizowany po raz pierwszy.

 

Sobotni pokaz obrazu w reżyserii Jacka Borcucha był zarazem jego premierą na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Film Borcucha zrealizowany został w Toskanii we Włoszech. Podejmuje uniwersalne tematy odpowiedzialności moralnej artysty; zrodzonej ze strachu ksenofobii oraz atrofii instytucji demokratycznych spowodowanej przez biurokrację i psychozę nienawiści. Główną postacią filmu jest Maria Linde, polska poetka pochodzenia żydowskiego, laureatka Nagrody Nobla, od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce mieszkająca w Toskanii. W postać bezkompromisowej Marii Lindy wcieliła się Krystyna Janda.

Wcześniej "Słodki koniec dnia", pokazywany w USA pod włoskim tytułem "Dolce Fine Giornata" został wyróżniony podczas festiwalu kina niezależnego Sundance Film Festival w stanie Utah. Krystyna Janda podczas festiwalu Sundance za swoją kreację otrzymała specjalną nagrodę jury za najlepszą rolę kobiecą w filmie zagranicznym. Film polskiego reżysera był też nominowany do wielkiej nagrody jury Sundance w kategorii "najlepszy dramatyczny film zagraniczny".

 

"Słodki koniec dnia" nie jest jedynym polskim elementem pierwszej edycji Festiwalu JxJ. W sobotę czasu miejscowego został pokazany francuski film "Lune de Miel... a Zgierz" (pol. "Miesiąc miodowy… w Zgierzu"). To groteskowy, pełny sarkazmu i wisielczego humoru opis podroży młodego małżeństwa francuskich Żydów do Polski. Adam jedzie, by uczcić pamięć swojego dziadka, który przed Holokaustem należał do prężnej gminy żydowskiej w Zgierzu. Żydzi do wojny stanowili ponad 16 proc. ludności Zgierza.Anna towarzyszy mężowi w podróży do Polski w nadziei na poznanie prawdy o swojej rodzinie.

 

 
Film w reżyserii Elise Otzenberger, zrealizowany głównie w Polsce, ma bardzo mało wspólnego z popularnymi wyobrażeniami o miesiącu miodowym i przedstawia niezbyt pochlebny obraz stosunku współczesnych Polaków do Żydów.

 

W ramach trzytygodniowego festiwalu JxJ do 26 maja w kinach studyjnych Waszyngtońskiej aglomeracji zostanie pokazanych ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych z 30 państw świata. Wśród filmów dokumentalnych w programie festiwalowym znajdują się m.in. film biograficzny o karierze politycznej izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, dokument przedstawiający problemy Żydów z Etiopii, którzy osiedlili się w Izraelu oraz film dokumentalny "Accountant from Auschwitz" (pol. "Księgowy z Auschwitz") zrealizowany w koprodukcji amerykańsko-kanadyjsko-niemiecko-izraelsko-polskiej. Film ten jest analizą rozpoczętego w 2014 roku procesu 94-letniego wówczas Oskara Groeninga znanego jako "księgowy z Auschwitz".

Groening został oskarżony o współudział w wymordowaniu 300 tys. Żydów. W roku 2015 został uznany za winnego współudziału w zbrodni ludobójstwa i skazany z uwagi na wiek przez niemiecki sąd na cztery lata więzienia. "Księgowy z Auschwitz" zmarł w szpitalu w oczekiwaniu na odsiadywanie kary.

Polskie filmy i wątki były zawsze obecne podczas kolejnych edycji Washington Jewish Film Festival w jego 29-letniej historii, chociażby dlatego, że do II wojny światowej Polska była największym skupiskiem Żydów w Europie. Liczba polskich tematów i odniesień podczas kolejnych edycji festiwalu wzrosła dramatycznie po obaleniu komunizmu w Polsce, kiedy debata o stosunkach polsko-żydowskich nabrała szczerego i swobodnego charakteru.

Przykładem wzrostu znaczenia polskich tematów w programie ostatnich edycji festiwalu było wyróżnienie w roku 2017 polskiej reżyserki, scenarzystki i producentki filmowej Angieszki Holland doroczną nagrodą "Wizjonerów" Festiwalu Filmów Żydowskich "za odkrywcze i wnikliwe przedstawienie różnorodności losów Żydów w sztuce filmowej".

 
 
 

11 maja w sobotę na YouTube pojawił się głośny i kontrowersyjny film braci Sekielskich o pedofilii w  polskim kościele. Film ten osiągnął ogromny rozgłos w mediach a liczba jego wyświetleń na platformie YouTube wciąż rośnie. W ciągu pierwszego weekendu został odtworzony prawie 7 milionów razy. 

"Tylko nie mów nikomu" to film dokumentalny braci Sekielskich, który został sfinansowany przez samych widzów za pomocą serwisu Patronite. Łącznie twórcy zebrali około 450 tysięcy złotych, co zaowocowało powstaniem ponad 2-godzinnej produkcji poświęconej pedofilii w polskim kościele. W samym filmie wzięli udział nie tylko sami oskarżani księża, ale także ich rzekome ofiary oraz prawnicy pomagający w szukaniu sprawiedliwości.

Oto link do filmu Sekielskich : 

https://youtu.be/BrUvQ3W3nV4 


Tylko nie mów nikomu - ile wyświetleń zdobył film o pedofilii?

Ogromny sukces filmu w internecie spowodował, że stacje telewizyjne postanowiły wyemitować dokument Sekielskich - najpierw w czwartek 16 maja produkcję pokazała Wirtualna Polska, a dzień później o godzinie 23:00 "Tylko nie mów nikomu" zadebiutował na antenie TVN-u. Na razie nie znamy dokładnych wyników oglądalności filmu w telewizji, ale możemy się spodziewać, że łącznie obejrzało go kolejne kilkaset tysięcy osób.


"Tylko nie mów nikomu" - Tomasz Sekielski potwierdził, że powstanie druga część dokumentu o księżach pedofilach
Jeśli chodzi zaś o samego YouTube'a, to film "Tylko nie mów nikomu" wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu 7 dni od premiery dokument odtworzono prawie 19,5 miliona razy (dane z godziny 10:00 18 maja 2019 roku). "Tylko nie mów nikomu" w weekend 18-19 maja przebiło barierę 20 mln wyświetleń co jest ewenementem na polskim YouTube. Chyba sami twórcy nie spodziewali się aż tak ogromnego zainteresowania ich projektem. 


Tylko nie mów nikomu - czy powstanie 2. część?

Sam scenarzysta i reżyser Tomasz Sekielski powiedział w wywiadach po premierze filmu, że tworzenie "Tylko nie mów nikomu" mocno wpłynęło na jego kondycję, a temat go bardzo zmęczył. Dziennikarz przyznał jednak, że ten rozdział nie został jeszcze zamknięty i zgłosiły się już do niego kolejne osoby, które chcą opowiedzieć swoją historię. Zanim jednak do tego dojdzie, Sekielski zamierza zrealizować dokument o aferze SKOK. Kontynuacja "Tylko nie mów nikomu" zadebiutuje zatem dopiero za kilka lat (1. część tworzono około półtora roku). 

 

Żródło : https://www.antyradio.pl 

 

 

Zakończył się trwający aż 12 dni legendarny festiwal w Cannes. Jak zwykle nie brakowało emocji i wymyślnych kreacji, zajmijmy się jednak najważniejszym - kto otrzymał w tym roku statuetkę?

Niekwestionowanym zwycięzcą 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes został film Pasożyt (ang. Parasite) koreańskiego reżysera Bonga Joon-ho. To właśnie on zdobył Złotą Palmę tegorocznej edycji wydarzenia. Tacy twórcy, jak Quentin Tarantino, Jim Jarmusch czy Xavier Dolan musieli obejść się smakiem. Kto jeszcze został wyróżniony przez gremium jurorskie? 

Jak co roku poziom prezentowanych w ramach festiwalu filmów był niezwykle wysoki i wyrównany. W szranki stanęli najbardziej uznani w świecie kinematografii twórcy. Werdykt musieli natomiast podjąć: Alejandro Gonzalez Inarritu (przewodniczący), aktorki Elle Fanning i Maimouna N'Diaye, reżyserki i scenarzystki Kelly Reichardt i Alice Rohrwacher, twórca komiksów Enki Bilal oraz reżyserzy i scenarzyści Paweł Pawlikowski, Robin Campillo i Yorgos Lanthimos.

Już na pierwszej konferencji prasowej przewodniczący zapowiedział, że nie rozpoznawalność twórców a jakość prezentowanych filmów zadecyduje o tym, komu przyznana zostanie prestiżowa Złota Palma.

„Z szacunku do kina i ludzi, którzy je tworzą, powinniśmy oceniać filmy same w sobie - jako sztukę. To jest najważniejsze”, zaznaczył. 

W kuluarach od początku mówiło się, że to właśnie Pasożyt Bonga Joon-ho nie będzie miał sobie równych. Koreański reżyser do tej pory stworzył takie obrazy, jak Szczekające psy nie gryzą, Zagadka zbrodni czy Matka czy Snowpiercer: Arka przyszłości. O czym opowiada jego najnowsze dzieło? Ma to być „komedia bez klaunów i tragedia bez czarnych charakterów”, jak zaznacza serwis TVN24.pl, powołując się na słowa reżysera. To historia dwóch rodzin, których losy splatają się niespodziewanie wskutek pewnego osobliwego incydentu. Publiczność canneńska była zachwycona obrazem, oklaskiwała go po pokazie aż osiem minut!

Laureaci Festiwalu w Cannes 2019

Wśród wyróżnionych znaleźli się również:

Grand Prix festiwalu - Mati Diop za debiut fabularny Atlantics

Nagroda Jury została przyznana aż dwóm filmom: Les Miserables Ladja Ly oraz Bacurau Klebera Menconcy Filho i Juliano Dornellesa.

Emily Beecham o - najlepsza aktorka za rolę w filmie Little Joe w reżyserii Jessiki Hausner.

Antonio Banderas - najlepszy aktor za rolę w Bólu i blasku Pedro Almodovara

Najlepsza reżyseria: Bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne

Najlepszy scenariusz - Celine Sciamma, twórczyni filmu Portrait of The Lady on Fire

Nagroda specjalna: palestyński reżyser Eli Suleiman za It Must Be Heaven  

Laureat Złotej Palmy, Bong Joon-ho:

 

Złotą Palmę otrzymał Bong Joon-Ho za film za film „Parasite”; odebrał nagrodę z rąk Catherine Deneuve
FOT. GETTY IMAGES

 

Nagroda Jury dla „Les Miserables” Ladja Ly; Emily Beecham najlepszą aktorką; Antonio Banderas najlepszym aktorem:

 

Nagroda Jury dla „Les Miserables” Ladja Ly; Emily Beecham najlepszą aktorką;  Antonio Banderas najlepszym aktorem
FOT. GETTY IMAGES

 

Sylvester Stallone wręczał nagrodę Mati Diop, która otrzymała Grand Prix, drugi co do ważności laur festiwalu:

 

Sylvester Stallone wręczał nagrodę Mati Diop, otrzymała Grand Prix, drugi co do ważności laur festiwalu
 
 
Źródło : https://www.onet.pl 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jak zapewne każdy poznaniak wie Kino Muza od tamtego roku jet remontowane. 

Remont kina kosztował około 5,5 miliona złotych a pieniądze na ten cel przekazało miasto. W ramach inwestycji główna sala kinowa została powiększona o 20 miejsc. Zamontowano tu również nową wentylację. Nowy wygląd zyskał hol oraz kawiarenka. Największą nowością są jednak dwie nowe sale projekcyjne (każda na 50 osób), które znajdują się na piętrze. Jedna wyposażona jest w kanapy, a druga w stoliki i krzesła kawiarniane.

 


- Finał prac zaplanowany jest na czerwiec. Muszę przyznać, że nowe wnętrza kina, powiększone o dwie studyjne sale, a także inne elementy, taras oraz zaplecze robią wrażenie. Ulica Św. Marcin dzięki Kinu Muza w nowej wersji zyska bardzo wiele. Będzie to także dobre miejsce spotkań - pisze na Facebooku Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, który odwiedził remontowane kino w ostatnich dniach.

Kino Muza jest najdłużej działającym kinem w Poznaniu. Powstało w 1908 roku.

Otwarcie kina w nowej odsłonie planowane jest na 8 czerwca.

Oto kilka zdjęć remontowanego budynku 

 

 

Fot. Mariusz Wiśniewski

Żródło : https://epoznan.pl